Program wychowawczo-profilaktyczny

Program profilaktyczno-wychowawczy

Zespołu Szkolno- Przedszkolnego

Szkoły Podstawowej im. J. Wilkowskiego w Zalesiu Śl.

Rok szkolny 2022/2023

 

Spis treści

  1. Wstęp
  2. Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023
  3. Podstawa  prawna
  4. Założenia organizacyjne
  5. Diagnoza procesu wychowawczego
  6. Misja szkoły
  7. Wizja rozwoju szkoły
  8. Wizerunek absolwenta szkoły
  9. Powinności wychowawców klas i nauczycieli.
  10. Zasady współpracy wychowawczo-profilaktycznej z rodzicami
  11. Samorząd uczniowski
  12. Zasady współpracy wychowawczo-profilaktycznej ze środowiskiem lokalnym
  13. Główne cele profilaktyki i wychowania
  14. Program profilaktyczno-wychowawczy – pierwszy etap edukacyjny klasy I – III
  15. Program wychowawczo-profilaktyczny – drugi etap edukacyjny klasy IV – VIII
  16. Oczekiwane efekty
  17. Ewaluacja

I Wstęp

Wychowanie to „wspieranie dziecka w rozwoju ku pełnej dojrzałości fizycznej, emocjonalnej, intelektualnej, duchowej i społecznej, które powinno być wzmacniane i uzupełniane przez działania z zakresu profilaktyki dzieci i młodzieży” (art. 1 pkt 3 Ustawy Prawo oświatowe). Rolą szkoły, oprócz jej funkcji dydaktycznej, jest dbałość o wszechstronny rozwój każdego ucznia oraz wspomaganie wychowawczej funkcji rodziny. Proces wychowania jest wzmacniany i uzupełniany poprzez działania profilaktyczne zawarte w Szkolnym programie wychowawczo-profilaktycznym. Profilaktykę wychowania należy rozumieć jako interwencję wzmacniającą, korygującą i uzupełniającą. To wdrażanie do refleksji nad sytuacjami i zachowaniami. Działania wychowawczo-profilaktyczne Szkoły skierowane są do wszystkich uczniów i dostosowane do ich możliwości intelektualnych i psychofizycznych. Program wychowawczo-profilaktyczny uwzględnia kierunki polityki oświatowej państwa oraz stanowi punkt wyjścia dla szkolnych programów nauczania i Planu Pracy Szkoły.

II Kierunki polityki oświatowej państwa w roku szkolnym 2022/2023

  1. Wychowanie zmierzające do osiągnięcia ludzkiej dojrzałości poprzez kształtowanie postaw ukierunkowanych na prawdę, dobro i piękno, uzdalniających do odpowiedzialnych decyzji.
  2. Wspomaganie wychowawczej roli rodziny przez właściwą organizację i realizację zajęć edukacyjnych wychowanie do życia w rodzinie. Ochrona i wzmacnianie zdrowia psychicznego dzieci i młodzieży.
  3. Działanie na rzecz szerszego udostępnienia kanonu i założeń edukacji klasycznej oraz sięgania do dziedzictwa cywilizacyjnego Europy, m.in. przez umożliwienie uczenia się języka łacińskiego już od szkoły podstawowej.
  4. Doskonalenie kompetencji nauczycieli do pracy z uczniami przybyłymi z zagranicy, w szczególności z Ukrainy, adekwatnie do zaistniałych potrzeb oraz kompetencji nauczycieli nowych przedmiotów wprowadzonych do podstawy programowej.
  5. Wspomaganie kształcenia w szkołach ponadpodstawowych w związku z nową formułą egzaminu maturalnego od roku 2023.
  6. Doskonalenie systemu kształcenia zawodowego we współpracy z pracodawcami – wdrażanie Zintegrowanej Strategii Umiejętności 2030.
  7. Rozwijanie umiejętności metodycznych nauczycieli w zakresie prawidłowego i skutecznego wykorzystywania technologii informacyjno-komunikacyjnych w procesach edukacyjnych. Wsparcie edukacji informatycznej i medialnej, w szczególności kształtowanie krytycznego podejścia do treści publikowanych w Internecie i mediach społecznościowych
  8. Wsparcie nauczycieli i innych członków społeczności szkolnych w rozwijaniu umiejętności podstawowych i przekrojowych uczniów, w szczególności z wykorzystaniem pomocy dydaktycznych zakupionych w ramach programu „Laboratoria przyszłości”.
  9. Podnoszenie jakości kształcenia oraz dostępności i jakości wsparcia udzielanego dzieciom i uczniom w przedszkolach i szkołach ogólnodostępnych i integracyjnych.

III Podstawa prawna

  • Konstytucja Rzeczpospolitej Polskiej z 2 kwietnia 1997 r. (Dz.U. z 1997 r. nr 78, poz.483 ze zm.).
  • Konwencja o Prawach Dziecka, przyjęta przez Zgromadzenie Ogólne Narodów Zjednoczonych z 20 listopada 1989 r. (Dz.U. z 1991 r. nr 120, poz. 526).
  • Ustawa z 26 stycznia 1982 r. – Karta Nauczyciela (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz.1762).  
  • Ustawa z 7 września 1991 r. o systemie oświaty (tekst jedn.: Dz.U. z 2021 r. poz. 1915).
  • Ustawa z 14 grudnia 2016 r. – Prawo oświatowe (Dz.U. z 2021 r. poz. 1082).
  • Ustawa z 26 października 1982 r. o wychowaniu w trzeźwości i przeciwdziałaniu alkoholizmowi (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 1119).  
  • Ustawa z 29 lipca 2005 r. o przeciwdziałaniu narkomanii (tekst jedn. Dz.U. z 2020 r. poz. 2050).  
  • Ustawa z 9 listopada 1995 r. o ochronie zdrowia przed następstwami używania tytoniu i wyrobów tytoniowych (tekst jedn. Dz.U. z 2021 r. poz. 276).
  • Rozporządzenie MEN z dnia 30 kwietnia 2013 r. w sprawie zasad udzielania i organizacji pomocy psychologiczno-pedagogicznej w publicznych szkołach i placówkach. (Dz.U. 2013 poz. 532).
  • Rozporządzenie MEN z dnia 3 czerwca 2020 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie  ramowych planów nauczania dla publicznych szkół (Dz.U. 2020 poz. 1008).  
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 18 sierpnia 2015 r. w sprawie zakresu i form prowadzenia w szkołach i placówkach systemu oświaty działalności  wychowawczej, edukacyjnej, informacyjnej i profilaktycznej w celu przeciwdziałania narkomanii (Dz.U. z 2020 r. poz. 1449).
  • Ustawa z dnia z dnia 19 sierpnia 1994 r. o ochronie zdrowia psychicznego• (Dz. U. z 2020 r. poz.685).
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji Narodowej z 20 marca 2020 r. w sprawie szczególnych rozwiązań w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 r. poz. 493 ze zm.)
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z 19 listopada 2020 r. w sprawie• szczególnych rozwiązań w zakresie systemu informacji oświatowej w okresie czasowego ograniczenia funkcjonowania jednostek systemu oświaty w związku z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 (Dz.U. z 2020 poz. 2057 ze zm.),  
  • Wytyczne MEN, MZ i GIS dla publicznych i niepublicznych szkół i placówek• od 1 września 2020 r. dotyczące organizacji zajęć w szkole i placówce.
  • Priorytety Ministra Edukacji  na rok szkolny 2022/2023
  • Rozporządzenie Ministra Edukacji i Nauki z dnia 11 sierpnia 2022 r. zmieniające rozporządzenie w sprawie organizacji kształcenia, wychowania i opieki dzieci i młodzieży będących obywatelami Ukrainy (Dz. U. poz. 1711).

IV Założenia organizacyjne

  • Program Profilaktyczno-Wychowawczy realizują nauczyciele.
  • Program obejmuje wszystkich uczniów, poprzez spójne oddziaływania wychowawcze i profilaktyczne w trakcie organizowanej aktywności uczniów.
  • Na podstawie Programu dla każdej klasy tworzy się plan działań wychowawczych i profilaktycznych dostosowany do potrzeb, możliwości i sytuacji wychowawczej klasy.
  • Zakłada się współpracę z rodzicami oraz instytucjami wspierającymi działalność wychowawczą i profilaktyczną szkoły.

Program jest dokumentem otwartym.

V Diagnoza procesu wychowawczego

Program powstał na podstawie obserwacji, wywiadu oraz diagnozy i analizy sytuacji wychowawczej w szkole, przeprowadzonej za pomocą ankiet w środowisku szkolnym uczniów, rodziców i nauczycieli. Odpowiada na realne potrzeby, problemy i zagrożenia pojawiające się w szkole i jej środowisku. Program   zakłada poprawę sytuacji wychowawczej w szkole oraz stworzenie wizerunku szkoły jako miejsca bezpiecznego i przyjaznego dla uczniów, rodziców, nauczycieli i innych osób z nią związanych. W dzisiejszych czasach chcielibyśmy, aby uczniowie naszej szkoły wyrastali na ludzi mądrych, odpowiedzialnych, dobrych i życzliwych, umiejących radzić sobie z trudnościami codziennego życia, odróżniających dobro od zła, bezpieczeństwo od niebezpieczeństwa, reagujących na otaczające zagrożenie, umiejących dostrzegać potrzeby i problemy innych oraz służyć im pomocą.

VI Misja szkoły

Jednym z głównych celów Szkoły Podstawowej im. J. Wilkowskiego w Zalesiu Śląskim   jest systematyczne podnoszenie jakości jej pracy we wszystkich obszarach działalności. W naszej szkole panuje atmosfera przyjaźni i wzajemnej akceptacji. Dokładamy wszelkich starań, aby uczeń czuł się pewnie i bezpiecznie oraz osiągał sukcesy na miarę swoich możliwości.

Jesteśmy szkołą, która:

  • zapewnia wszechstronny rozwój osobowości uczniów, uwzględniając ich indywidualne potrzeby;
  • rozwija uzdolnienia i zainteresowania uczniów poprzez bogatą ofertę zajęć pozalekcyjnych i udział w różnorodnych konkursach;
  • upowszechnia zdrowy styl życia, kształtując postawy prozdrowotne i proekologiczne;
    wychowuje w duchu patriotyzmu, uczy poszanowania historii narodu i tradycji regionu, jednocześnie otwiera uczniów na korzyści płynące z zachowania pokoju, przestrzegania praw człowieka, integracji europejskiej i współpracy międzynarodowej;
  • dąży do integracji społeczności uczniowskiej poprzez budowanie atmosfery akceptacji i tolerancji w relacjach uczniów wywodzących się z różnych środowisk rodzinnych;
  • dba o właściwy klimat sprzyjający twórczej i efektywnej pracy;
    jest przyjazna dla uczniów, rodziców i nauczycieli;
  • wspomaga wychowawczą rolę rodziny, współdziałając z rodzicami /prawnymi opiekunami/ w procesie kształcenia i wychowania;
  • gwarantuje nauczanie przez wysoko wykwalifikowaną kadrę pedagogiczną.

Misją naszej szkoły jest wychowanie dziecka świadomego dokonywanych wyborów, wrażliwego i otwartego na środowisko naturalne i społeczne w jakim funkcjonuje, pewnie poruszającego się w określonym kulturowo i światopoglądowo systemie wartości, odpowiedzialnego, prawego, krytycznego, tolerancyjnego i zdolnego do współdziałania.
 
VII Wizja rozwoju szkoły

Jesteśmy szkołą, w której uczeń zdobywa rzetelną wiedzę i umiejętności umożliwiające   dalszy rozwój i osiąganie sukcesów osobistych.
Szkoła będzie wspólnotą opartą na zasadzie przyjaźni, szacunku i wzajemnej pomocy a także zaangażowania uczniów, rodziców i pracowników w kształtowaniu jej wizerunku.

Szkoła będzie pomagać uczniom w osiąganiu pełni ich rozwoju dzięki:

  • stworzeniu miłej, bezpiecznej atmosfery nauki i współżycia,
  • rozpoznawaniu, zachęcaniu i rozwijaniu indywidualnych oraz twórczych uzgodnień i umiejętności na miarę ich możliwości intelektualnych,
  • wzbudzaniu miłości do nauki, pojmowanej jako proces trwający przez całe życie, rozwijaniu poczucia dumy z osiąganych wyników.

Szkoła będzie przygotowywać dziecko do przyszłego życia przez:

  • uczenie respektowania potrzeb innych i tolerancji,
  • kształtowanie pozytywnego stosunku do zabawy, pracy, wypoczynku,
  • propagowanie dziedzictwa kultury narodowej,
  • poznawanie zasad życia społecznego,
  • zachęcanie do zespołowego działania i odpowiedzialności za środowisko przyrodnicze.

Grono nauczycielskie będzie:

  • wzajemnie sobie pomagać, okazując szacunek i życzliwość w wypełnianiu powierzonych mu zadań wobec uczniów szkoły,
  • doskonalić warsztat nauczyciela w zakresie nowych rozwiązań organizacyjnych, edukacyjnych i wychowawczo-opiekuńczych,
  • przestrzegać etyki zawodu nauczycielskiego.

 VIII Wizerunek absolwenta szkoły

Realizując ogólne zadania szkoły, dążymy do tego, by nasz absolwent w sferze nauki:

  • sprawnie posługiwał się językiem polskim, umiał korzystać z różnych źródeł informacji, potrafił zdobywać, przetwarzać i wykorzystywać wiedzę, umiał korzystać z nowoczesnych technologii komunikacyjnych;
  • był przygotowany do dalszej nauki, rozwijał swoje talenty, myślał samodzielnie, twórczo i krytycznie, umiał realizować własne plany i marzenia;
  • miał świadomość potrzeby nieustannego rozwoju i kształcenia, był świadomy, że każdemu kreatywnemu działaniu powinien towarzyszyć wysiłek i był gotów go podejmować. w sferze społecznej:
  • dobrze funkcjonował w swoim otoczeniu, czuł się członkiem społeczności lokalnej, obywatelem Polski i Europy, był ciekawy świata;
  • znał i szanował tradycje rodziny, szkoły i narodu, wykazywał chęć poznania ojczystego kraju i jego zwyczajów;
  • był odpowiedzialny, prawy i uczciwy, wyrażał siebie w sposób akceptowany społecznie, wywiązywał się z powierzonych zadań w sposób zadowalający siebie i innych, starał się przewidzieć skutki swoich działań i gotów był ponieść konsekwencje swoich czynów, umiał rozróżniać dobre i złe zachowanie;
  • umiał współpracować w grupie, działał zgodnie z obowiązującymi w niej zasadami, miał poczucie współodpowiedzialności;
  • był tolerancyjny wobec odrębności innych, w tym wobec cudzoziemców, osób starszych czy niepełnosprawnych;
  • umiał zachować się kulturalnie, znał zasady dobrego wychowania, używał form grzecznościowych;
  • potrafił budować przyjazne relacje z rówieśnikami, umiał nazywać swoje emocje i nad nimi panować, pokojowo rozwiązywał konflikty, umiał dyskutować, był wrażliwy na potrzeby innych;
  • dbał o zdrowie własne i innych, kształtował właściwe nawyki żywieniowe i higieny, znał zagrożenia wypływające z zażywania alkoholu, nikotyny i innych używek;
  • stosował się do zasad ekologii, segregował odpady, dbał o czystość otoczenia; • dbał o swój wygląd, ubierał się schludnie i odpowiednio do czasu i miejsca;
  • bezpiecznie poruszał się po drogach, posiadał Kartę Rowerową.

W sferze kulturowej:

  • uczestniczył w rożnych formach kultury, był przygotowany do odbioru mass mediów;
  • umiał analizować docierające do niego informacje, był krytyczny wobec Internetu, programów telewizyjnych, filmów, czasopism, książek, znał mechanizmy działania reklamy;
  • był aktywny fizycznie i artystycznie, uprawiał sport, w miarę swoich możliwości śpiewał, grał na instrumencie, rysował.

 IX Powinności wychowawców klas i nauczycieli

  • Zapoznają uczniów swoich klas i ich rodziców/opiekunów prawnych z dokumentacją wewnątrzszkolną.
  • Opracowują roczny plan pracy wychowawczej dla swojej klasy i realizują go w trakcie roku szkolnego.
  • Oceniają zachowanie uczniów swojej klasy, zgodnie z obowiązującymi w szkole procedurami.
  • Współpracują z innymi nauczycielami uczącymi w klasie, rodzicami/opiekunami prawnymi uczniów, pedagogiem szkolnym oraz specjalistami.
  • Rozpoznają oczekiwania swoich uczniów i ich rodziców/opiekunów prawnych.
  • Dbają o dobre relacje uczniów w klasie, poczucie bezpieczeństwa i akceptacji. • Odpowiadają za życie, zdrowie i bezpieczeństwo dzieci podczas pobytu w szkole oraz wyjść i wyjazdów szkolnych.
  • Podejmują działania profilaktyczne w celu przeciwdziałania niewłaściwym zachowaniom swoich uczniów.
  • Wspólnie z psychologiem zabiegają o różne formy pomocy wychowawczej dla uczniów.
  • Dostosowują wymagania edukacyjne do specyficznych potrzeb ucznia z uwzględnieniem uczniów z Ukrainy
  • Rozwijają zdolności i talenty swoich uczniów.
  • Dokonują rozpoznania sytuacji rodzinnej i materialnej ucznia.
  • Udzielają pomocy w przezwyciężaniu niepowodzeń szkolnych w oparciu o rozpoznane potrzeby uczniów.
  • Informują o potrzebach związanych z trudnościami w nauce oraz o przejawianych zdolnościach.
  • Informują rodziców o proponowanych formach pomocy psychologiczno-pedagogicznej.
  • Współdziałają z instytucjami pracującymi na rzecz dziecka - policją, poradnią psychologiczno - pedagogiczną, sądami rodzinnymi.
  • Realizują zadania związane z doradztwem zawodowym.
  • Kształtują postawy społeczne uczniów w ramach wolontariatu.

X Zasady współpracy profilaktyczno-wychowawczej z rodzicami

Rodzice, jako członkowie społeczności szkolnej, biorą udział w wychowawczych zadaniach szkoły poprzez następujące działania:

  • współtworzenie programu wychowawczo-profilaktycznego;
  • uczestniczenie w zebraniach;
  • udział w warsztatach poświęconych zagadnieniom wychowawczym i profilaktycznym;
  • uczciwe i rzetelne informowanie wychowawców o stanie zdrowia dziecka i przyczynach jego nieobecności na zajęciach;
  • udział, w charakterze opiekuna, w wycieczkach szkolnych i imprezach organizowanych przez szkołę;
  • indywidualne konsultacje z wychowawcami i nauczycielami;
  • utrzymywanie systematycznego kontaktu z wychowawcą, w celu uzyskiwania rzetelnej informacji na temat swojego dziecka, jego zachowania, postępów w nauce i przyczyn trudności w szkole;
  • ponoszenie odpowiedzialności materialnej za szkody, zniszczenia i kradzieże dokonane w szkole przez własne dzieci;
  • wspieranie dziecka we wszystkich jego poczynaniach i zapewnianie mu poczucia bezpieczeństwa;
  • dbanie o właściwą formę spędzania czasu wolnego przez dzieci (np. czuwanie nad bezpiecznym korzystaniem z Internetu).

XI Samorząd uczniowski

  • Jest inspiratorem i organizatorem życia kulturalnego uczniów szkoły.
  • Reprezentuje uczniów.
  • W ramach kompetencji określonych w Statucie decyduje o realizowanych przez szkołę zadaniach.
  • Propaguje ideę samorządności oraz wychowania w demokracji.

XII  Zasady współpracy profilaktyczno-wychowawczej ze środowiskiem lokalnym

Pomoc w oddziaływaniach wychowawczych i profilaktycznych płynie ze strony następujących instytucji:

  • Poradnia Psychologiczno-Pedagogiczna,
  • Sąd Rejonowy Wydział Rodzinny i Nieletnich w Strzelcach Op.,
  • Policja,
  • Ośrodek Pomocy Społecznej w Leśnicy,
  • Powiatowe Centrum Pomocy Rodzinie w Strzelcach Op.

Inne instytucje współpracujące ze szkołą przy realizacji programu (poradnie specjalistyczne, stowarzyszenia i instytucje wspierające działania prozdrowotne i ekologiczne).

XIII  Główne cele profilaktyki i wychowania

Kształcenie ogólne w szkole podstawowej ma na celu:

  • wprowadzanie uczniów w świat wartości, w tym ofiarności, współpracy, solidarności, altruizmu, patriotyzmu i szacunku dla tradycji, wskazywanie wzorców postępowania i budowanie relacji społecznych, sprzyjających bezpiecznemu rozwojowi ucznia;
  • wzmacnianie poczucia tożsamości indywidualnej, kulturowej, narodowej, regionalnej i etnicznej;
  • formowanie u uczniów poczucia godności własnej osoby i szacunku dla godności innych osób;
  • wspieranie rozwoju intelektualnego np. poprzez rozwijanie kompetencji, takich jak: kreatywność, innowacyjność i przedsiębiorczość; rozwijanie umiejętności krytycznego i logicznego myślenia, rozumowania, argumentowania i wnioskowania; rozbudzanie ciekawości poznawczej uczniów oraz motywacji do nauki;
  • zachęcanie do aktywnego i zdrowego stylu życia;
  • wdrażanie treści kształcenia z zakresu bezpieczeństwa państwa, organizacji działań ratowniczych, edukacji zdrowotnej i pierwszej pomocy;
  • wspieranie ucznia w rozpoznawaniu własnych predyspozycji i określaniu drogi dalszej edukacji;
  • kształtowanie postawy otwartej wobec świata i innych ludzi, aktywności w życiu społecznym oraz odpowiedzialności za zbiorowość; ukierunkowanie ucznia ku wartościom;
  • zachęcanie do zorganizowanego i świadomego samokształcenia opartego na umiejętności przygotowania własnego warsztatu pracy.

Cele szczegółowe to:

  • kształtowanie postaw patriotycznych, wzbudzanie dumy z języka ojczystego, symboli narodowych, tradycji, kultury, historii i tożsamości narodowej,
  • uświadomienie znaczenia pozytywnych więzi i relacji w rodzinie i grupie społecznej,
  • rozwijanie nawyków samokształcenia i stałego doskonalenia się, inspirowanie uczniów do zdobywania wiedzy, rozwijania pasji i zainteresowań,
  • motywowanie do samodzielnego rozwiązywania problemów, kształtowanie przedsiębiorczości i odpowiedzialności,
  • rozwijanie kompetencji językowych, umiejętności słownych i zainteresowań czytelniczych,
  • kształtowanie umiejętności odpowiedzialnego wykorzystywania technologii informatycznej, urządzeń cyfrowych, świadomego korzystania z zasobów dostępnych w Internecie, telewizji i telefonach komórkowych oraz bezpiecznego poruszania się w przestrzeni cyfrowej z poszanowaniem praw i godności innych użytkowników,
  • rozwijanie i wzmacnianie indywidualnej relacji z uczniem, rozpoznawanie i rozwijanie potencjału ucznia stosownie do jego potrzeb, możliwości oraz predyspozycji i zasobów, jakie posiada,
  • uwrażliwienie uczniów na potrzebę bezpieczeństwa w wymiarze państwowym, indywidualnym i zbiorowym, znajomość zasad postępowania w sytuacjach nadzwyczajnych zagrożeń pochodzenia naturalnego i wywołanych przez człowieka,
  • kształtowanie wśród uczniów potrzeby dbania o własne zdrowie fizyczne i psychiczne oraz zachowań zagrażających zdrowiu i ich konsekwencji,
  • motywowanie uczniów do nauki i wywiązywania się z obowiązków szkolnych,
  • kształtowanie poczucia odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych, • kształtowanie umiejętności poprawnej komunikacji w relacjach rówieśniczych,
  • rozwijanie umiejętności rozróżniania dobra od zła i dokonywania właściwych wyborów,
  • ukazywanie zgubnych konsekwencji agresji i przemocy rówieśniczej,
  • uczenie szacunku i tolerancji dla innych (ich sposobu bycia, poglądów, wartości, przekonań, rasy, koloru skóry, narodowości),
  • ukazywanie wartości płynących z koleżeństwa i przyjaźni,
  • promowanie i uczenie właściwych norm zachowania, poszukiwania wartości i autorytetów,
  • wzmacnianie poczucia własnej wartości i godności,
  • wyrabianie poczucia odpowiedzialności za siebie i swoje czyny,
  • wdrażanie do rozumienia własnych, pozytywnych i negatywnych emocji, radzenia sobie w sytuacjach trudnych,
  • wdrażanie do przestrzegania norm, zasad społecznych i moralnych,
  • kształtowanie kultury osobistej,
  • wyrównywanie braków kulturowych, edukacyjnych i socjalnych,
  • informowanie o zagrożeniach płynących ze środków multimedialnych i skutków wynikających z niewłaściwego z nich korzystania,
  • wyrównywanie deficytów i dysfunkcji rozwojowych u dzieci z trudnościami w nauce,
  • poprawa komunikacji w relacjach nauczyciel – uczeń – rodzic,
  • kształtowanie umiejętności pomocy i współpracy z innymi, • rozwijanie związków z grupą społeczną i poczucia odpowiedzialności za grupę, do której jednostka przynależy (rodzina, grupa rówieśnicza, społeczność lokalna, ogół społeczeństwa),
  • stworzenie klimatu zaufania między nauczycielami, uczniami i rodzicami,
  • dostarczenie wiedzy o substancjach uzależniających, psychotropowych, środkach zastępczych oraz substancjach psychoaktywnych i zagrożeniach wynikających z ich zażywania,
  • uświadomienie i poszerzenie wiedzy na temat szkodliwości palenia tytoniu, spożywania alkoholu, zażywania narkotyków,
  • uświadomienie rodzicom ich roli w kształtowaniu właściwych postaw u swoich dzieci,
  • wyrabianie wśród rodziców poczucia odpowiedzialności za wychowanie młodego człowieka,
  • wdrażanie do przestrzegania zasad higieny i zdrowego stylu życia,
  • promowanie aktywności fizycznej ważnej dla prawidłowego rozwoju psychomotorycznego dziecka i alternatywy na spędzanie wolnego czasu.

XIV Program profilaktyczno-wychowawczy – pierwszy etap edukacyjny klasy I – III

A. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej.

ZADANIA FORMY REALIZACJI
Zapoznanie z podstawowymi prawami i obowiązkami wynikającymi z roli ucznia jako członka szkolnej społeczności. Zajęcia wychowawcze, zapoznanie uczniów z ich prawami i obowiązkami, z zapisami dokumentów szkolnych regulaminów.
Kształtowanie umiejętności nawiązywania i podtrzymywania relacji z rówieśnikami, rozpoznawanie ich potrzeb, zgodnej współpracy z nimi ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z Ukrainy.
Zajęcia integrujące zespoły klasowe, zajęcia świetlicowe, lekcje z wychowawcą.
Kształtowanie postaw prospołecznych Udział uczniów w akcjach charytatywnych.
Rozwijanie empatii, umiejętności podejmowania działań mających na celu pomoc słabszym i potrzebującym, Umiejętności rozwiązywania konfliktów i sporów. Uświadomienie konsekwencji łamania regulaminów szkolnych. Pogadanki, rozmowy wychowawcze, organizowanie pomocy koleżeńskiej w klasach.
Kształtowanie podstawowych umiejętności komunikacyjnych. Zajęcia wychowawcze, dyskusje, doskonalenie umiejętności formułowania prostych wniosków na podstawie obserwacji i własnych doświadczeń.
Powierzenie uczniom zadań zespołowych wynikających z bieżącego procesu dydaktycznego. Aktywizujące metody pracy w grupach, zajęcia wychowawcze, współuczestniczenie uczniów w przygotowywaniu imprez klasowych i szkolnych.
Przygotowanie do sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi. Zapoznanie uczniów z zasadami oceniania, zajęcia dotyczące samooceny i adekwatnego oceniania innych.
Umożliwienie rozwoju własnych uzdolnień i zainteresowań uczniów ze szczególnym uwzględnieniem zainteresowań matematycznych i przyrodniczych Zapewnienie uczniom pomocy w odkrywaniu własnych możliwości, predyspozycji, talentów, motywowanie i przygotowywanie uczniów do szkolnych i międzyszkolnych konkursów

 

B. Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia

ZADANIA FORMY REALIZACJI
Przygotowanie do podejmowania działań mających na celu zdrowy styl życia w aspekcie fizycznym i psychicznym. Rozbudzanie zainteresowań własnym zdrowiem i rozwojem Pogadanki, wskazywanie odpowiednich zachowań przeciwdziałających rozprzestrzenianiu się chorób zakaźnych, realizacja programów prozdrowotnych, konkursy o tematyce zdrowotnej
Wdrażanie uczniów do umiejętnego organizowania warsztatu pracy i zachowania higieny psychicznej. Usprawnianie umiejętności samodzielnej pracy podczas ewentualnej nauki zdalnej. Rozmowy, pogadanki, włączanie się w ogólnopolskie akcje profilaktyki zdrowotnej. Pogadanki, ćwiczenia w układaniu harmonogramu dnia, zajęcia w klasach rozwijające umiejętność uczenia się. Wskazanie jak wykorzystywać Internet w zdalnej nauce, jak planować i realizować pracę w domu.
Promowanie zdrowego, racjonalnego odżywiania się. Rozmowy, pogadanki, , profilaktyka próchnicy zębów, lekcje wychowawcze, lekcje WDŻ
Ukazywanie szkodliwości używek dla rozwoju psychofizycznego człowieka ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od komputera i Internetu. Udział w  programach profilaktycznych, konkursy plastyczne
Kształtowanie umiejętności analizy zjawisk przyrodniczych, postaw proekologicznych, promowanie działań na rzecz ochrony środowiska. Uwrażliwienie uczniów na potrzebę oszczędzania wody i prądu oraz dbania o Ziemię Dzień Ziemi, Sprzątanie Świata, zajęcia o tematyce ekologicznej.
Ochrona zdrowia swojego i innych w sytuacji  powrotu zagrożenia Covid-19. Motywowanie i egzekwowanie wśród uczniów samodyscypliny w zakresie przestrzegania ewentualnych  obostrzeń występujących w szkole Zapoznanie uczniów z procedurą szkolną i zobowiązanie ich do przestrzegania reżimu sanitarnego, (noszenie maseczek w ciągach komunikacyjnych, częste mycie lub dezynfekowanie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.),pogadanki z uczniami na godzinach wychowawczych i lekcjach przedmiotowych, wzbudzanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych

 

 C. Wspieranie rozwoju intelektualnego, kształcenie zachowań umożliwiających aktywne uczestnictwo w kulturze masowej oraz przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Poszanowanie tradycji i kultury własnego narodu.

Pogadanki, wycieczki, udział w uroczystościach szkolnych o wymowie patriotycznej oraz w imprezach kulturalnych organizowanych w szkole. Udział uczniów w uroczystościach z okazji świąt narodowych- rozwijanie postaw patriotycznych. Przedstawianie uczniom dobytku kulturowego Polski. Zajęcia wychowawcze, pogadanki, ćwiczenia praktyczne, wyjazdy do kina
Budzenie szacunku do pracy ludzi różnych zawodów. Bliższe zapoznanie się z pracą zawodową rodziców, określanie na czym ona polega.
Kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez kontakt z dziełami literackimi i wytworami kultury, dbałość o kulturę słowa. Konkursy językowe, uczestnictwo w imprezach kulturalnych, promowanie poprawnej polszczyzny
Wstępne kształtowanie postaw wyrażających szacunek do tradycji związanych ze szkołą. Kształtowanie postaw patriotycznych. Lekcje wychowawcze – poznanie i przypomnienie historii szkoły, Dzień Patrona. Organizowanie akademii i uroczystości klasowych i szkolnych, wyjścia i wycieczki tematyczne.
Budzenie zainteresowania uczniów przeszłością i poszanowania prawdy historycznej .Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej Polaka Czytanie tekstów o tematyce patriotycznej, filmy historyczne Udział w konkursach i wystawach plastycznych podkreślających wartości patriotyczne.
Wychowanie do życia w rodzinie. Zapoznanie z podstawowymi funkcjami rodziny Podkreślanie roli rodziny w życiu człowieka. Prowadzenie zajęć dotyczących uniwersalnych wartości jakimi uczniowie powinni kierować się w życiu. Omawianie podstawowych funkcji rodziny, ról poszczególnych członków rodziny. Omawianie tradycji rodzinnych, organizowanie w miarę możliwości spotkań uczniów i rodziców, dziadków w szkole np. podczas imprez. Zaangażowanie rodziców w życie klasy- pomoc w przygotowaniu uroczystości klasowych, udział w wyjściach i wycieczkach szkolnych. Zachęcanie uczniów i ich rodzin do celebrowania świąt, uroczystości kościelnych, państwowych.

 

D. Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Zapewnienie bezpieczeństwa psychicznego i fizycznego. Wpajanie zasad bezpieczeństwa, zajęcia tematyczne, pogadanki, realizacja programów profilaktycznych i prozdrowotnych.
Uczenie prawidłowych zachowań w razie pożaru, wypadku. Próbny alarm
Przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach. Przygotowanie do bezpiecznego i rozsądnego korzystania z narzędzi i urządzeń technicznych, bezpiecznego organizowania zajęć ruchowych i poruszania się po drogach.
Wdrażanie do współpracy jako formy zapobiegania zachowaniom agresywnym.

Zajęcia integrujące, pogadanki, konkursy.

Kształtowanie postaw ograniczonego zaufania do osób nieznajomych, umiejętności asertywnego zachowania się. Programy profilaktyczne, pogadanki. Zajęcia terapeutyczne i wychowawcze w klasach.
Kształtowanie umiejętności utrzymywania ładu i porządku wokół siebie, w miejscu pracy i nauki. Pogadanki, rozmowy, wypracowanie zasad utrzymania ładu w klasie, opracowywanie regulaminów klasowych.
Uświadomienie niebezpieczeństw wynikających z anonimowości kontaktów w Internecie, konsekwencji zamieszczania nieodpowiednich treści w Internecie, przeciwdziałanie agresji w Sieci oraz przy wykorzystaniu telefonów komórkowych Pogadanki, zajęcia w ramach informatyki. Zajęcia z profilaktyki uzależnień od urządzeń elektronicznych, Internetu, telefonów komórkowych

 

XV Program profilaktyczno-wychowawczy – drugi  etap edukacyjny klasy IV – VIII

A.  Kształtowanie właściwych nawyków higienicznych i zdrowotnych, umiejętności dokonywania wyboru zachowań chroniących zdrowie własne i innych ludzi, propagowanie ekologicznego stylu życia. Motywowanie do zdrowego stylu życia

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Kształtowanie postawy odpowiedzialności za swoje zdrowie i bezpieczeństwo – uświadomienie zagrożeń związanych z nałogami i uzależnieniami, ze szczególnym naciskiem na uzależnienie od komputera i Internetu Wdrażanie programów profilaktycznych, włączanie się w ogólnopolskie akcje profilaktyki zdrowotnej, przygotowywanie przez uczniów plakatów dotyczących zapobieganiu uzależnieniom.
Eliminowanie zachowań ryzykownych. Ukazywanie szkodliwego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka Eliminowanie zachowań ryzykownych. Ukazywanie szkodliwego wpływu środków psychoaktywnych na organizm człowieka
Kształtowanie wśród uczniów świadomości zależności pomiędzy zdrowiem fizycznym, psychicznym i emocjonalnym. Pogadanki, rozmowy, realizacja programów profilaktycznych, udział uczniów w konkursach
Ukazywanie znaczenia czynnego wypoczynku w dobie rozwoju komputeryzacji (mediów społecznościowych) i innych zagrożeń cywilizacyjnych. Pogadanki tematyczne, przeprowadzenie programów profilaktycznych
Kształtowanie umiejętności wyznaczania sobie celów – określanie kierunków dalszego kształcenia. Zajęcia z elementami doradztwa zawodowego, pogadanki tematyczne, wykorzystanie kwestionariuszy i ankiet
Rozwijanie nawyków samokształcenia Promowanie racjonalnego rozkładu dnia – rozwijanie umiejętności uczenia się ( również w sytuacji nauki zdalnej) Zajęcia tematyczne, stwarzanie warunków do określenia swojego stylu uczenia
Przekazywanie podstawowej wiedzy na temat udzielania pierwszej pomocy. Pogadanki, filmy, praktyczne ćwiczenie udzielania pierwszej pomocy
Kształtowanie postaw proekologicznych. Rozwijanie świadomości związanej z potrzebą ochrony środowiska. Uczenie właściwego zachowani w kontaktach z przyrodą – zapoznanie ze skutkami ingerencji człowieka w środowisko naturalne. Uwrażliwienie uczniów na potrzebę oszczędzania wody i prądu oraz dbania o Ziemię Pogadanki, zajęcia tematyczne, udział w akcjach o tematyce ekologicznej np. Sprzątanie Świata. Udział w warsztatach ekologicznych. Przygotowywanie uczniów do konkursów o tematyce ekologicznej
Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji oraz świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu Przygotowanie do samodzielnego poszukiwania potrzebnych informacji oraz świadomego i odpowiedzialnego korzystania z Internetu
Ochrona zdrowia swojego i innych w sytuacji  powrotu zagrożenia Covid-19. Motywowanie i egzekwowanie wśród uczniów samodyscypliny w zakresie przestrzegania ewentualnych  obostrzeń występujących w szkole Zapoznanie uczniów z procedurą szkolną i zobowiązanie ich do przestrzegania reżimu sanitarnego, (noszenie maseczek w ciągach komunikacyjnych, częste mycie lub dezynfekowanie rąk, ochrona podczas kichania i kaszlu oraz unikanie dotykania oczu, nosa i ust.),pogadanki z uczniami na godzinach wychowawczych i lekcjach przedmiotowych, wzbudzanie odpowiedzialności za bezpieczeństwo swoje i innych.

 

B. Wdrażanie do życia w społeczności szkolnej i w grupie rówieśniczej. Kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania, efektywnej współpracy, komunikowania się z rówieśnikami i dorosłymi.

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych. Uczenie sposobów rozwiązywania konfliktów.
Tworzenie reguł współżycia klasowego- budowanie atmosfery wzajemnego szacunku, rozwijanie samorządności. Prowadzenie debat klasowych celem kształtowania umiejętności poszanowania zdania innych. Zajęcia tematyczne, zaznajomienie uczniów z dokumentami prawa szkolnego, wybory samorządów klasowych
Kształtowanie zasad poprawnej komunikacji interpersonalnej stanowiącej podstawę współdziałania  ze szczególnym uwzględnieniem uczniów z Ukrainy Zajęcia tematyczne, realizacja treści zawartych w programach nauczania, praca metodą projektu
Rozwijanie wrażliwości na potrzeby i trudności innych ludzi. Pogadanki, rozmowy, filmy , zajęcia rozwijające u uczniów empatię
Kształtowanie kompetencji społecznych i obywatelskich poprzez propagowanie idei wolontariatu. Zachęcanie uczniów do działań na rzecz innych osób, organizowanie samopomocy koleżeńskiej, włączenie w szkolny wolontariat
Rozwijanie umiejętności zespołowego działania. Uroczystości klasowe i szkolne, realizacja treści zawartych w programach nauczania, dyskusje, debaty, praca metodą projektu
Uczenie się właściwych sposobów rozwiązywania konfliktów – eliminowanie agresywnego i siłowego rozwiązywania sporów. Zajęcia tematyczne na lekcjach wychowawczych, doskonalenie umiejętności rozwiązywania konfliktów.
Propagowanie życzliwości i otwartości w stosunkach międzyludzkich oraz kultury osobistej. Zajęcia w ramach lekcji wychowawczych, nagradzanie wzorowych postaw
Rozwijanie umiejętności sprawiedliwego i uczciwego oceniania zachowania własnego i innych ludzi. Zajęcia w ramach lekcji wychowawczych, tworzenie warunków do sprawiedliwego oceniania zachowania własnego i rówieśników np. w ramach klasyfikacji
Budzenie ciekawości poznawczej ze szczególnym uwzględnieniem kompetencji matematycznych i przyrodniczych. Organizowanie konkursów przedmiotowych, rozwijanie kreatywnego myślenia
Rozwijanie umiejętności samoobserwacji, poznawania siebie i nazywania swoich mocnych stron Zajęcia wychowawcze, pogadanki, umożliwienie uczniom zaprezentowania swoich mocnych stron – motywowanie do udziału w konkursach szkolnych i pozaszkolnych
Uświadomienie preferencji poznawczych oraz zasad efektywnego uczenia się Zajęcia dotyczące indywidualnego sposobu uczenia się, zapoznanie z technikami uczenia się i zapamiętywania
Doskonalenie pracy szkoły w zakresie wspierania rozwoju uczniów szczególnie uzdolnionych Propagowanie udziału uczniów w pozalekcyjnych zajęciach (koła zainteresowań, zajęcia sportowe)

 

C. Wspieranie rozwoju intelektualnego, kształcenie zachowań umożliwiających aktywne uczestnictwo w kulturze masowej oraz przygotowanie uczniów do życia w rodzinie, społeczności lokalnej i w państwie. Kształtowanie poczucia tożsamości narodowej.

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Rozwijanie poczucia przynależności do społeczności lokalnej, Ojczyzny, społeczności europejskiej. Wprowadzenie elementów wychowania regionalnego na lekcjach przedmiotowych, organizowanie uroczystości szkolnych związanych ze świętami narodowymi. Wycieczki multimedialne po krajach anglojęzycznych i niemieckojęzycznych
Rozwijanie zainteresowań i pasji uczniów, poszerzanie ich autonomii i samodzielności. Współpraca z rodzicami, Poradnią Psychologiczno – Pedagogiczną, koła zainteresowań, przygotowywanie uczniów do konkursów
Rozwijanie umiejętności wyrażania własnych emocji. Zajęcia tematyczne w ramach lekcji wychowawczych

Kształtowanie pozytywnego stosunku do procesu kształcenia i samokształcenia.
Zapewnienie uczniom możliwości uczestnictwa w zajęciach wyrównujących szanse edukacyjne, zajęcia tematyczne w ramach lekcji wychowawczych, udział w konkursach przedmiotowych
Zapoznanie uczniów z różnymi technikami zdobywania wiedzy. Zapoznanie uczniów z technikami uczenia, wykorzystanie umiejętności w realizacji treści zawartych w programach nauczania, zajęcia biblioteczne
Kształtowanie umiejętności odpowiedniego funkcjonowania w społeczeństwie obywatelskim i uczenie właściwego rozumienia ideałów patriotyzmu, demokracji, tolerancji i wolności. Organizacja i udział uczniów w uroczystościach szkolnych, wyjścia i wycieczki tematyczne, zajęcia tematyczne w ramach języka polskiego, historii, wos
Rozwijanie umiejętności właściwego zachowania się z uwzględnieniem sytuacji i miejsca. Zajęcia tematyczne w ramach lekcji wychowawcych, przestrzeganie zasad ubioru w dni świąteczne
Przygotowanie do wartościowego spędzania czasu wolnego, wyrabianie nawyku korzystania z kulturalnej rozrywki i uprawiania sportu.

Zajęcia tematyczne, zapewnienie możliwości rozwoju swoich pasji i zainteresowań

Rozwijanie świadomości roli i wartości rodziny w życiu człowieka. Uświadomienie czynników zagrażających stabilności i prawidłowemu funkcjonowaniu rodziny.
Kształtowanie umiejętności rozwiązywania konfliktów w rodzinie
Pogadanki, dyskusje w ramach godziny z wychowawcą, organizowanie spotkań z udziałem członków rodziny. Analiza konfliktów z rodzicami z punktu widzenia nastolatka i rodzica
Kształtowanie postaw wyrażających szacunek do tradycji związanych ze szkołą Lekcje wychowawcze – przypomnienie historii szkoły, organizacja apelu  okazji - Dzień Patrona.
Kształtowanie więzi z krajem ojczystym i świadomości obywatelskiej Polaka. Wpajanie szacunku do tradycji, historii i symboli narodowych. Pogłębianie wiedzy i kształtowanie zainteresowań uczniów historią ojczyzny Zapoznanie z historią kraju regionu, uświadomienie wartości z nimi związanych. Udział w konkursach i wystawach plastycznych podkreślających wartości patriotyczne
Pobudzanie uczniów do refleksji na temat zdolności, zainteresowań , predyspozycji zawodowych oraz samorozwoju.
Przygotowanie uczniów do dokonywania świadomego i trafnego wyboru dalszej drogi kształcenia Zapoznanie uczniów z różnorodnością zawodów i możliwości edukacyjnych
Bliższe zapoznanie się z pracą zawodową rodziców, określanie na czym polega, wycieczki zawodoznawcze, lekcje przysposobienia zawodowego.
Udostępnianie informacji edukacyjno – zawodowej o zawodach, rynku pracy, możliwościach kształcenia i zatrudnienie

 

D. Zapobieganie zachowaniom agresywnym. Zaznajamianie z zagrożeniami bezpieczeństwa i zdrowia oraz uczenie prawidłowej reakcji na te zagrożenia.

ZADANIA SPOSOBY REALIZACJI
Kształtowanie umiejętności zachowania się w sytuacjach trudnych - redukowanie agresywnych zachowań poprzez uczenie sposobów rozwiązywania problemów.
Rozwijanie umiejętności reagowania w sytuacjach kryzysowych.
Pogadanki, spotkania celem uświadomienia uczniom własnych praw i znajomości instytucji do których mogą zwrócić się o pomoc Zajęcia tematyczne w ramach lekcji wychowawczych, uświadomienie uczniom gdzie mogą szukać pomocy, lekcje edb
Uświadomienie zagrożeń wynikających z korzystania z nowoczesnych technologii informacyjnych, mediów społecznościowych - rozwijanie świadomości ograniczonego zaufania do osób poznanych w sieci.
Realizacja programów profilaktycznych, zajęcia tematyczne w ramach lekcji wychowawczych i zajęć informatycznych
Rozwijanie umiejętności troski o własne bezpieczeństwo w relacjach z innymi. Pogadanki, rozmowy, zajęcia tematyczne na lekcjach wychowawczych
Dostarczanie wiedzy na temat osób i instytucji świadczących pomoc w trudnych sytuacjach Zajęcia w ramach lekcji wychowawczych, umieszczenie na tablicach w klasach adresów i kontaktów z instytucjami pomocowymi, lekcje WDŻ
Rozwijanie umiejętności radzenia sobie z własnymi negatywnymi emocjami oraz zachowaniami agresywnymi. Eliminowanie napięć psychicznych spowodowanych niepowodzeniami szkolnymi oraz trudnościami w kontaktach z rówieśnikami Zajęcia tematyczne, zapoznanie uczniów z technikami relaksacyjnymi, sposobami na wyciszenie, ząjęcia z psychologiem i pedagogiem
Uświadomienie konsekwencji zamieszczania nieodpowiednich treści w Internecie, przeciwdziałanie agresji w Sieci oraz przy wykorzystaniu telefonów komórkowych Zajęcia uświadamiające konsekwencje stosowania cyberprzemocy, zapoznanie ze sposobami zapobiegania i radzenia sobie z nią oraz zwiększenie wrażliwości na sytuacje w których potrzebna jest interwencja, lekcje informatyki , wychowawcy, nauczyciele

 

 XVI Oczekiwane efekty

Realizacja zadań wynikających z Programu Profilaktyczno-Wychowawczego w środowisku szkolnym przyczyni się do podniesienia jakości pracy szkoły w zakresie oddziaływań wychowawczych i edukacyjnych. Wzrośnie poziom poczucia bezpieczeństwa w wymiarze indywidualnym i zbiorowym, a zmniejszy się ilość zachowań ryzykownych, niebezpiecznych, zagrażających życiu i zdrowiu fizycznemu i psychicznemu. Uczniowie nabędą umiejętności prospołeczne, które przyczynią się do ukształtowania prawidłowych postaw patriotycznych i obywatelskich oraz właściwych postaw i postępowania wobec innych ludzi, zrozumienia, szacunku, empatii i tolerancji oraz umiejętności komunikacji interpersonalnej. Podniesienie efektywności oddziaływań w zakresie nauczania, rozbudzanie zainteresowań i pasji, przyczyni się do wzrostu poziomu wiedzy, osiągnięć i sukcesów szkolnych uczniów. Aktywne włączenie się uczniów w życie szkoły i klasy spowoduje wzrost poczucia odpowiedzialności oraz przynależności do grupy klasowej i zbiorowości szkolnej. Nastąpi wzmocnienie współpracy, zaufania i pozytywnej komunikacji na linii szkoła-rodzice-uczeń. Szkoła stanie się miejscem współdziałania, bezpiecznym i przyjaznym dla uczniów, rodziców i nauczycieli.

XVII Ewaluacja

Program jest otwarty i będzie podlegać systematycznej ewaluacji, a ewentualne zmiany zostaną uwzględnione w następnym roku szkolnym. W ewaluacji będą wykorzystane opinie uczniów, rodziców, nauczycieli.

Stosujemy następujące sposoby ewaluacji:

  • badanie opinii na spotkaniach z rodzicami, na zebraniach samorządu uczniowskiego;
  • obserwacje i analizy osiągnięć szkolnych oraz zmian w zachowaniu, postawach i działaniu uczniów.